logo

Adana Özel Lise

Eğitim, gerçekleştirilen süre sonucunda öğrencilerde bir değişiklik yaratmayı amaçlayan ve farklı kademelerden oluşan bir süreçtir. Bu süreç boyunca öğrenciler farklı bilgi ve yöntemlere maruz kalarak bilgi birikimini arttırmakta, belirli gelişim sonucunda eğitimin farklı kademelerine atlamaktadır. Her kademenin kendi içerisinde bir önemi bulunmakla birlikte lisenin bu kademeler içerisinde özel bir yeri vardır.


Lisenin öğrenci üzerinde bilgi birikimin dışında kişiliğini kazandığı bir süreç olarak tanımlamak hiçte yanlış olmaz. Bireyler lise döneminde  gelişim dönemleri içerisinde kimlik kazanımını yaşamaktadır bundan dolayı bireylerin bulunduğu ortam, maruz kaldıkları ilişkiler onlar için ekstra önem kazanmaktadır. Şayet öğrenci farklı ve istenmeyen bir ortamda bulunursa istenmeyen davranışlara maruz kalarak ayrıca bu davranışları model alarak aynı davranışları yansıtabilirler. Tüm bunların farkında olarak oluşan kurumumuz bünyesinde örnek olarak yansıtılan bir ortama sahip olarak öğrencilerimizin bu süreçlerinde bilgi birikimlerinin artmasıyla birlikte onların kişilik ve kimlik kazanımlarına da uygun örnekler oluşturarak bu süreci sağlıklı atlatmalarını hedeflemekteyiz. Yani Adana özel liseler arasında diğerleri gibi tek hedef olarak bilgi aktarımını görmemekte, bünyemizdeki her bireyin aslında topluma uygun ve örnek bireyler olarak yetiştirmeyi de kendimize hedef olarak görmekteyiz.


Kurumumuzda Hedeflediklerimiz


Adana özel liseler arasında bulunan kurumumuz, biraz önce de bahsedildiği üzere öğrencilere elbette bilgi birikimi aktarımı yapılmakta ancak bunun yanında onların topluma uygun bireyler olarak yetiştirmeyi de hedeflemektedir. Bu hedefleri gerçekleştirmek adına bünyemizde deneyimli, öğrencilerle olumlu ilişkiler üretebilecek öğretmenler bulundurmaktayız. Öğrencilerin sorunlarından anlayan, onların seviyesine kolay inebilen öğretmenlerimiz sayesinde öğrencilerimizin her birine dokunabilmekteyiz.


Bu dönemdeki öğrencilerimiz için sosyalleşme oldukça büyük bir öneme sahiptir. Adana özel lise arasında bulunan kurumumuz kendi içine kapanık ve iletişim kuramayan bir bireyden ziyade öğrencilerimizin kendi derdini anlatabilen bireyler olmaları adına onları sosyalleşmeye itmekteyiz. Sınıf içerisinde yapılan aktiviteler, öğretmenlerimizin uyguladığı öğretim stratejileri sayesinde bu amacımızı gerçekleştirmek sandığımızdan daha kolay olmaktadır. Onların kazandığı bu davranışlar sayesinde topluma uyumlu ve hazır bireyler oluşturmaktayız. Aslında bu sayede eğitimi normal hayatın akışına uygun ve istenilen zamanda uygulanabilir hale de getirmekteyiz. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *