logo

Adana liseleri

Adana liseleri arasında yer alan nitelikli liseler için Adana liseleri 2019 taban puanları ve kontenjanları henüz açıklanmadı. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan bu açıklamalar merakla beklenirken, LGS sınavına katılarak Adana nitelikli liseler için tercih yapacak pek çok öğrenci Adana Anadolu Liseleri 2018 taban puanları bilgilerinden yola çıkarak yaklaşık bir tahmin yürütmeye çalışıyor. LGS sınav sonuçlarının açıklanmasına sayılı günler kala, sınava katılan tüm öğrenciler ve aileleri bu açıklamalara kilitlenmiş durumda.

Nitelikli liselerinin fazlalığı ile bölgede dikkat çeken Adana için, lise seçenekleri bu kadarla sınırlı değil elbette. Bu grup içinde yer alan Adana Anadolu Liseleri ve Adana Özel Anadolu Liseleri dışında; temel liseler, kolejler, sanat okulları, akşam liseleri ve meslek okulları da yine lise bazında eğitim veren kurumlar. Her ne kadar pek çok öğrenci okul tercihini Anadolu Liselerinden yana kullanıyor olsa da, zorlu LGS sınavında gerekli taban puanını sağlamak o kadar da kolay değil. Bu sınav sonucunda Adana Liseleri arasındaki nitelikli liselerden birine yerleşemeyen öğrenciler diğer seçenekleri değerlendirmek zorunda kalıyor. Adanadaki Özel Anadolu Liselerinden bir kısmı kurumsal sınavlar düzenlemekte ve eğitim verecekleri öğrencileri bu yolla belirlemekte. LGS sınavı ile yerleşemeyen öğrenciler bu kurumları tercih edebilir ya da adrese dayalı kayıt sistemi ile evlerine en yakın Anadolu Lisesi için tercih kullanabilirler.

2018 yılında uygulamaya geçirilen adrese dayalı kayıt sistemi, lise tercihi yapacak öğrencileri oldukça rahatlatan bir uygulamadır. Bu uygulamaya göre öğrencilere Adana liseleri arasından adreslerine göre belirlenen ve farklı lise gruplarından oluşan bir liste verilir. Öğrenci bu listede yer alan okullar arasından 5 tercih yapar ve ilk sıradan itibaren yerleştirmeler başlar. Burada amaç; öğrencinin kendi istediği okullardan birinde eğitim almasını sağlamak ve bu vesile ile eğitim başarısını yükseltmektir. Uygulandığı ilk yılda yani 2018 yılında LGS sınavı başvurularında büyük düşüşe neden olan bu uygulama bu yıl için çekiciliğini kaybetmiş olmalı ki; lise düzeyi eğitime geçiş yapan 1 milyonun üzerinde öğrenci yine LGS sınavına katılmak sureti ile nitelikli liselerde şansını denemiştir.

Comments are closed.